Luxusní chalupy na Šumavě k pronájmu

Koupání v přírodním biotopu

Obklopeni přírodou

Odpočívejte a dobijte baterky

Moderní interiér plný světla

Architektura chalup v Rajsku vychází ze šumavských tradičních stavení

Jak vnímat architekturu?

Architekt Camillo Sitte (1843 – 1903), který působil také v Ostravě a Olomouci, v úvodu své knihy Stavba měst podle uměleckých zásad řekl:
„Příjemné cestovní vzpomínky patří k našemu nejkrásnějšímu snění. Nádherné obrazy měst, pomníky, náměstí a krásné dálkové pohledy se střídají před naším vnitřním zrakem a znovu, tak zažíváme pocity nadšení a vznešenosti, při nichž jsme tak rádi setrvávali.“

I když tento chytrý pán už dávno umřel, přesně takto vnímáme i my smysl architektury. Nemusí být nutně moderní a designová. I staré domy mohou být krásné. Důležité pro nás je, aby nás bavila, abychom se na ni chtěli dívat znovu a znovu, objevovat nové prvky a obdivovat promyšlenost jednotlivých detailů. Aby v nás vyvolávala pocit nadšení a nutila nás, abychom v ní setrvali co nejdéle.

Nové s tradičními prvky

V dobách největšího kolonizačního rozmachu na Šumavě (18. a 19. století) se ponejvíce stavěly domy pro tento kraj dodnes nejtypičtější: nad čelní polovalbou se stavěla barokní věžička, zejména u králováckých rycht; některé domy měly do štítu vestavěnou širokou pavlač a některé dokonce vrata na seno.
Umístění staveb, působící přirozeně jakoby splývající s okolní přírodou, bylo typické pro všechny venkovské domy na Šumavě.  Byly zasunuty přímo do svahu, neměli kolem sebe žádné terénní úpravy, pouze chodník na zápraží byl vydlážděn velkými plochými kaneny. Okolí domů netvořily žádné zahrady ani sady, jen při čelní stěně si obyvatelé udržovali malou zahrádku na květiny a zeleninu, chráněnou plaňkovým plůtkem.

Chalupy Rajsko navrhl talentovaný architekt Peter Lacko (podívejte se na jeho další práce), a v návrzích se inspirovat právě tradičními šumavskými domy. Proto ani v chalupách Rajsko nechybí čelní pavlač, a vstupní prostory svým tvarem evokují dřívější vrata na seno, kterými se vjíždělo přímo do půdy.

V chalupách Rajsko se podařilo skloubit tradiční šumavskou architekturu s novými moderními prvky – vzdušnost, světlo, dřevo, sklo. Díky tomu se budete určitě cítit příjemně a svobodně. Vaše děti budou mít spoustu místa na hraní….

Věříme, že se Vám u nás bude líbit.

Staré a nové: (klikněte na libovolnou fotku a spustí se Vám fotogalerie)

Tradiční šumavská architektura - vrata na seno s nájezdem přímo do střechy

Tradiční šumavská architektura - pavlač v čelním štítu, dřevo, zasazeno do přírody

Chalupy Rajsko - staré vs nové- pavlač v čelním štítu a vstup do "střechy"

chalupy šumava k pronájmu

Zdroj fotky starých chalup: www.sumavainfo.cz

Nepřehlédněte!

Přečtěte si o nás v médiích

Buďte s námi na facebooku

Doporučujeme

Lyžařský areál Hartmanice - 5 minut autem od chalup